6 rzeczy, których nie wiesz o trądziku różowatym

Trądzik różowaty to łagodna ale trudna w leczeniu i pielęgnacji choroba skóry. Jej przyczyna nie została jeszcze poznana przez lekarzy i naukowców. Obecnie przyjmuje się tezę o wielu czynnikach wpływających na jej powstawanie – wśród czynników należy wspomnieć czynniki genetyczne, dietę, kwestie psychologiczne, niektóre bakterie oraz odczyny alergiczne. Poniżej przedstawiamy 6 faktów, o których rzadko się mówi w związku z trądzikiem różowatym (acne rosacea):

  1. Trądzik różowaty często dotyka oczu i powoduje objawy podobne do zapalenia spojówek – zaczerwienione i tkliwe oczy, piasek w oczach, zaczerwienione powieki to tylko niektóre z możliwych wariantów choroby. Czasem ze spektrum objawów skórnych występuje lekki rumień, wówczas okulista może mieć problem ze skojarzeniem schorzenia z trądzikiem różowatym
  2. Prawdą jest, że obecnie nie ma leku na trądzik różowaty, ale istnieje szereg kuracji i programów medycyny estetycznej, dermokosmetyków, które mogą znacząco poprawić kondycję skóry, a nawet prawie całkowicie wygasić symptomy choroby. W artykule z Dermatology Review pod red. W. Placka czytamy: Zalecane metody terapii uwzględniają działanie zarówno przeciwzapalne, jak i ukierunkowane na pasożyty skórne. Podstawowymi preparatami w terapii miejscowej są metronidazol, kwas azelainowy, antybiotyki, leki przeciwpasożytnicze, takie jak iwermektyna, oraz leki oddziałujące wybiórczo na zmiany naczyniowe. W cięższych przypadkach za leki z wyboru uznaje się obecnie tetracykliny, alternatywnie makrolidy, a w skrajnie ciężkich postaciach izotretynoinę. 
  3. Trądzik różowaty w wersji grudkowo-krostkowej jest często mylony z trądzikiem dorosłych, dlatego podejrzenie zachorowania na trądzik różowaty konsultujemy z lekarzem dermatologiem, nie używamy na własną rękę żadnych maści ani kuracji
  4. Osoby dotknięte trądzikiem różowatym są 5 razy częściej narażone na depresję. 75% pacjentów ma niską samoocenę, cierpi na erytrofobię, czyli lęk przed czerwienieniem się (jest to fobia społeczna związana z lękiem przed oceną).
  5. Systematyczne przestrzeganie podstawowych reguł związanych z dietą, higienicznym trybem życia i unikaniem dużego stresu mogą całkowicie zmienić sytuację osoby cierpiącej na trądzik różowaty.
  6. Cały czas trwają badania nad przyczynami trądziku różowatego oraz nad możliwymi terapiami całkowicie niwelującymi problem. W artykule z Dermatology Review pod red. W. Placka czytamy: Badania ostatnich lat wskazują, że podstawową rolę w rozwoju rosacea odgrywają zaburzona wrodzona odpowiedź immunologiczna i patologie w obrębie układu naczyniowego skóry. Uwzględnia się również podłoże genetyczne i rolę skórnych, ale nie tylko, patogenów (np. Helicobacter pylori, Demodex). 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *